O dwóch sposobach na rozumienie błędu

Można błąd rozumieć jako wykroczenie poza pewien gotowy wzorzec. Mozna go też rozumieć jako wybrakowanie, coś, co oddala od doskonałości. Oczywiście te dwa sposoby pojmowania mogą okazać się jednym i tym samym, jeśli doskonałośc rozumieć jako zgodność ze wzorcem. Ja jej tak nie rozumiem. Rozumiem doskonałość raczej jako cechę, na podstawie której można ustalic wzorzec. Moje wzorce są więc zależne od tego, jak postrzegam doskonałość, a nie moje postrzeganie doskonałości zależne od wzorca doskonałości.
Pierwszy sposób zakłada istnienie wzorca, który sygnalizuje nam, co jak powinno być. A jako że osiąganie celu oznacza unikanie błędów, przy takim pojmowaniu błędu działa się kierując wzorcem. Nie jest to kierowanie się pomocnicze, tak jak kierujemy się np. Mapą. Cel bez mapy może być dla nas określony. Tu jest inaczej. Wzorzec w przypadku tego rozumienia błędu jest niezbędny do pojęcia, czym jest nasz cel, jeśli jakoś stracimy wzorzec, stracimy też możliwość zlokalizowania tego, do czego dążymy.
Do uniknięcia błędu przy pojmowaniu go w pierwszy sposób wystarczy znać wzorzec i trzymać się go.
W drugim przypadku brak jest wzorca. Oczywiście – człowiek może kierować się wzorami postępowania które pozwalają na doskonalenie efektów działania. Są one pomocnicze. Ulegają odrzuceniu, jeśli się okaże, że jednak kierują nie tam, gdzie trzeba. Liczy się samo doświadczenie w dążeniu do celu i potem odbiór samego celu.
Uniknięcie błędu w drugim przypadku wydaje się utrudnione. Wynika z braku ostatecznego wzorca. Błądzenie natomiast wydaje się przydatnym w dążeniu do doskonałości. I co ważne: sama doskonałość nie musi być celem samy w sobie, jeśli doskonałość nie jest osiągalna w ogóle.
Jestem nastawiony, w moim życiu, na badanie świata, smakowanie, obmacywanie, wąchanie, oglądanie (i podglądanie), przesuwanie, zasysanie i wpychanie się w świat. I oczywiście z tego powodu wybieram drugi sposób rozumienia błędu.

Bulina 17.8.2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s