Argument za metodologicznym indywidualizmem

Najcięższe decyzje podejmujemy samotnie. Nie sami (w fizycznej izolacji), tylko samotnie i nie samodzielnie (gdy sterujemy sami sobą, jak sternik statkiem). Samotność to inaczej psychiczna izolacja od innych umysłów – stąd trudność, zdecydowanie łatwiej podejmuje się decyzje razem. Taka izolacja występuję min. wtedy, gdy ludzie nie potrafią siebie rozumieć lub podzielać wartości. Takie sytuacje następują gdy nikt ich nie rozumie (choćby wstępnie) lub które rozumiane są przez nielicznych. Takie sytuacje są nowymi sytuacjami, także. Nowe sytuacje to coś, co człowiek od zawsze spotyka. Powstają samorzutnie (bez działalności człowieka), ale powstają też dlatego, że ludzie działają lub współdziałają.
Samotność jest bardzo subiektywnym stanem, od strony ontologicznej. Można ją obiektywnie badać, ale jest fenomenem naszej świadomości i jeśli ktoś nie czuje się samotny, to nie jest samotny, zupełnie jak z bólem.

Jest wiec tak, że nasze najtrudniejsze decyzje podejmujemy będąc wyizolowanymi psychicznie jednostkami. A trudność decyzji sprawia, że jest ona bardziej decyzją, bo jest mniej automatyczna. I jest też tak, że takie same decyzje są jednocześnie decyzjami o tym, jakie jest i będzie społeczeństwo, w którym żyjemy. Wniosek: wszystko negujące metodologiczny indywidualizm jest strasznąstraszną bzdurą. To od tego, jak opracowujemy sobie tego, czego jeszcze nie do końca rozumiemy, jak opracowujemy to w samotności zależy, co się dzieje między nami. Od zależy od jasia, kasi, zuzi. To, że oni zależą od czegoś, nie zmienia to faktu, że to coś, ta samo jak oni, jest jednostkowe, bo jest w nich i kształtuje się według ich wewnętrznej dynamiki lub jest kształtowane przez inne jednostki w jak najbardziej indywidualny sposób. Tak, jednostki wpływają na jednostki, ale to trochę za mało, by twierdzić, że wazne jest to, co jest ponadjednostkowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s