Mój anarchizm, mój indywidualizm, mój socjalizm.

Nie chcę rządzić, nie chcę być rządzony, wyżej cenie swoją wolność niż cudzą, nie chcę uczestniczyć w strukturach władzy. Nie interesują mnie prawa jako takie, ani ich zakres, chyba, że ich istnienie może wpłynąć na unikanie tego, czego nie chcę. Ponieważ nie chcę rządzić, biorę na siebie ryzyko, że toś kiedyś będzie mną rządził.

Chcę kierować sobą w życiu w najwyższym stopniu. Do tego potrzeba niezależności, niezależność wyklucza podleganie czyjejś władzy, ale też rządzenie kimś – bo rządzić kimś, to realizować swoje cele za pomocą kogoś. Wiem, że jak dotąd doskonała i absolutna autonomia nie jest do osiągnięcia dla mnie, ale to mi nie przeszkadza.

Nie przeszkadza mi to, że ludzie chcą coś zachować dla siebie, w tym kapitał, pomimo tego, że kto inny ten kapitał będzie obsługiwał. Ale w ramach już nakreślonych i w miarę możliwości jestem gotowy tak wpłynąć na wydarzenia, żeby kapitał kontrolowali ludzie, którzy obsługują kapitał. Nie pozostaje to bez związku z moich anarchizmem jak i indywidualizmem.
Nie musi mi coś przeszkadzać jako takie, po prostu nie znaczy to jeszcze, że ponieważ coś mi nie przeszkadza, nie akceptuje walki z tym czymś. Akceptuje generalnie istnienie konfliktów między ludźmi, wolę po prostu te konflikty, które nie wyłaniają definitywnie wygranych i przegranych. Kapitalizm taki jest, czym bardziej kapitalistyczny, Stany Zjednoczone są społecznie o niebo mniej mobilne niż Szwecja. Szwecja jest mniej kapitalistyczna jednocześnie. A akceptacja dla racji, jakie stoją za czyimś roszczeniem wcale nie zmusza do odstąpienia od ewentualnej walki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s