Dobro i zło nie istnieją

Dlaczego? No więc dlatego, że nie można dopatrzeć się desygnatów pojęć, którymi je pojmujemy. Kiedy mówię, że coś jest dobre lub złe nie zmieniam wartości logicznej żadnego zdania o tym czymś. Wniosek jest taki, że opis, zgodnie z którym coś jest dobre lub jest dobrem, nie dotyczy żadnej istniejącej cechy przedmiotu albo posługuje się jakąś niedobrą logiką. No bo czego opisem jest opis, który nie ma wpływu na wartość logiczną innych opisów? Hyhyhuhu. Co ważne – nie zmienia to niczego w tym, że pytanie „czy to jest dobre?” ma znaczenie. Znaczenia to nie desygnaty, tak powiedział mi Gottlob.

Oczywiście piszę tu, że nie ma czegoś takiego jak dobro lub zło, które byłyby odrębnymi bytami lub cechami. Nie piszę, że nie można czegoś sobie nazwać dobrym, uznać za dobre, czuć, że jest dobre itd.

I wcale nie mam na myśli tego, że zdania zgodnie z którymi coś jest dobre lub złe, są fałszywe. Natomiast wynika z tego co innego – jeśli ja nie uważam czegoś za dobro i wiem, czym to jest, nie można mi zarzucić, że ja nie wiem, co to jest dobro jako takie i dlatego tak nie uważam. Absurdalnym wydaje mi się tez twierdzenie, że jeżeli nie chce realizować czegoś dobrego, to nie rozumiem, że to jest dobre. O ile rozumiem, czym coś jest, to rozumiem, co robię, gdy nie realizuję tego czegoś. A do zrozumienia, co czym jest nie potrzebuję wiedzieć, że to jest dobre.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s