Czy istnieje etyka indywidualistyczna?

Rozumiana jako etyka ludzi robiących co chcą i decydujących o tym, czego chcą? Kiedyś twierdziłem, że nie, ale teraz myślę, że tak, choć jest to etyka egzotyczna. Można zawieść według standardów etycznych takiego indywidualizmu, ale nie można złamać jego norm. Wszystko co robię i z czego rezygnuję jest słuszne. Dalej mogę robić coś, co pozbawia mnie albo możliwości działania w zgodzie z własną wolą, albo możliwością określenia tej woli.

Jako indywidualista zawodzę, gdy czegoś nie mogę i jako indywidualista zawodzę, jeśli nie jestem w stanie się powstrzymywać. Nie robię niczego niezgodne z zasadami jednocześnie. Po prostu jestem mniejszym indywidualista, a mógłbym być wyrośnięty.

W dodatku, jeśli moje życie polega głównie na powstrzymywaniu się, to ostatecznie ograniczam mój potencjał skrajnie. Jeśli tylko robię co chcę i nigdy sobie nie odmawiam, a zwłaszcza – jeśli ciągle słabnie we mnie umiejętność mówienia sobie „nie”, zatrzymywania się, to przestaje być autorem swoich działań. Może nikt inny nim nie jest, ale nie jestem tez nim ja.

Indywidualizm wiec ma trzy aspekty – niezależność od otoczenia, poszerzanie swojej mocy i umiejętność odmawiania sobie.

Najprawdopodobniej nie da się osiągnąć żadnej z tych trzech cech (relacji?) w stopniu absolutnym. No to potrzeba indywiduliście jeszcze jednego – pogodzenia się z tym. Inaczej całe życie nie będzie robił tego, co chce i decydował o tym, czego chce, ale będzie walczył o to, by dopiero to robić. Indywidualista potrzebuje zdolności do akceptacji świata takim, jakim jest w danej chwili.

W tym akceptacji tego, że będzie zawodził. I co zabawne, jestem przekonany, że ta akceptacja jest początkiem wyzwolenia, nie końcem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s