Polityka

Nie da się pomyśleć polityki bez decydowania o innych ludziach niezależnie od ich własnej woli. To sprawia, że zdrowo nienawidzę polityki. To postawa idioty – bo nie zniknie być może nigdy i najprawdopodobniej nigdy polityka. I dobrze, wybieram głupotę anarchisty. Nie, żeby nie było mądrych anarchistów, ale ja chcę być głupim anarchistą. Taki, który chce niemożliwego, chce, żeby można było dorysowywać gwiazdy na niebie i zmazywać horyzont gąbką. Anarchizm kusi mnie, bo obiecuje przewartościowanie i przesunięcie semantycznych suwaków, takie, które pozwoliłoby mi być bardziej sobą. Wymaga ono jednak nie tylko zmiany zewnętrznej, musiałbym widzieć inaczej świat, tak, by moje czyny, które wiem, że są decydowaniem o innych, nie mogłyby być w moich oczach decydowaniem o nich i vice versa. Mój problem jest wiec problemem tego, jak nie działać i działać zarazem. Mój autobus staje na przystanku taoizmu, jak zwykle nie dającym większej nadziei na cokolwiek.

To tak naprawdę i tak zawsze wymaga zaakceptowania czegoś zupełnie przeciwnego – to bycie jeszcze bardziej sobą, bo jestem czymś w stylu kwiatka na kamieniu, bo wyrastam z tego, co jest ewidentnie nie mną. I w dodatku to co nie jest mną jak najbardziej determinuje mnie. Jeśli chcę więc wyrażać siebie, najpierw muszę nie ukrywać kim jestem. A więc najpierw muszę to przyjąć z pełną szczerością, przyznać się do tego przed sobą samym.

Dlatego muszę czuć ciągle ten kompletny brak dającej się wyznaczyć ostatecznie granicy między mną, a osobami kompletnie przeciwnie ode mnie żyjącymi. Tak, żeby te wszystkie codzienne i niecodzienne konfliktu były jeszcze bardziej absurdalne dla mnie, jako mnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s