Nawet gdybym śnił

Louie, masz kota. Ten kot ma tylko dwa ogony, żadnej głowy. Bo owszem, jeśli śnie, to śnię przypuszczenie, że śnie. A jeśli nie śnie, to przypuszczam. I nie ma między tym żadnej symetrii. Rzecz w tym, że nie wiesz, że można świadomie śnić i daje to moc. Jeśli śnie i dowiem się, że śnie i nie obudzę, staje się bogiem w moim śnie. To nie wniosek, to dość stara technika kształtowania snów. Ludzie robią o kilku lat i nie da się sprawdzić czy o robią, bo przecież to śnią. Rzecz w tym, że ta niesprawdzalność nie ma dla nich żadnego znaczenia, a Ty w tym pierdolonym „O pewności” przypisałeś temu ogromną wagę. Wagę natomiast ma podejrzenie, że się śni. Dodaje ludziom mocy.

Przypuszczenie, że coś nie jest tak, jak się wydaje, jest po prostu przypuszczeniem, że jest jakaś warstwa rzeczywistości, której jeszcze nie odkryliśmy. Przypuszczenie, że wszystko to sen to po prostu przypuszczenie, że rzeczywistość ma kształt cebuli. Cebula może brzydko pachnie, ale jest zdrowa Louie, naprawdę. To, że Ty nie potrafiłeś wyciągnąć z tego wniosków praktycznych znajduje chyba odpowiedź w twoim „dobrze”, które z siebie wydałeś, gdy dowiedziałeś się, że umierasz. Nie chciałeś być szczęśliwy, bo nie chciałeś żyć, więc nie szukałeś mocy. Ja szukam, ja jeszcze chcę żyć.

Prawda jest ważna i może nawet jedna. Rzecz w tym, że pewne prawdziwe zdania nie mają sensu, jeśli w sposób wybitny są nieinteresujące.

Magia to po prostu, jak twierdzi Graeber i jak twierdził Crowley, robienie z rzeczywistością za pomocą woli cokolwiek, co wola podpowiada. Nie, nie wiem dlaczego odkrywanie, że za jedną warstwą rzeczywistości jest druga itd i że za warstwami jest jeszcze nic daje nam moc, przynajmniej w snach, choć wątpię, że tylko w snach. Ale tak się dzieje. Wystarczająco często by warto było zapomnieć o absurdzie, który z tego wynika. A nawet nie tyle zapomnieć o nim, tylko pominąć, gdy wypowiadamy zaklęcia, gdy po prostu mówimy sobie wyraźnie, czego chcemy, by nie myśleć o tym, że przecież samo zaklęcie nic nie może.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s