Bełkot

mamo a Ludwig napisał

But even if in such cases I can’t be mistaken, isn’t it possible that I am drugged?” If I am and if the drug has taken away my consciousness, then I am not now really talking and thinking. I cannot seriously suppose that I am at this moment dreaming. Someone who, dreaming, says „I am dreaming”, even if he speaks audibly in doing so, is no more right than if he said in his dream „it is raining”, while it was in fact raining. Even if his dream were actually connected with the noise of the rain.

Piękny fragment (nie, ale poważnie piękny. Chciałbym coś tak ładnego napisać kiedyś). Aleale, czego Ludwig mógł nie wiedzieć, to znaczy, że niezbędnym jest pierdolić od rzeczy. Mówić, że śnimy, w śnie. Zastanawiać się, czy nie jesteśmy tym motylem (ta, motylem, chuja, nie motylem) którym śniliśmy, że jesteśmy i czy nie śnimy tylko, tak naprawdę, będąc motylem, że jesteśmy człowiekiem. Dlaczego?

Bo raz: inni ludzie tez nie mogą w pewne rzeczy wątpić, w te, w które my jak najbardziej możemy – czyli, że to co oni mówią ma radykalnie inny sens od tego, co my byśmy mówili o tym samym, tymi samymi słowami. A sprowadzać innych ludzi tylko do swoich pojęć to być wybitnym, ograniczonym debilem względem drugiego człowieka. Ja nie chcę. Nie ma takiego powodu, który by sprawił, że zechcę. Przynajmniej do końca.
Bo dwa: nie unikniemy zmiany zasad naszego języka. On będzie się zmieniał, walczył o przetrwanie, zmieniając nas. Unikając bełkotu staniemy się niewolnikami tych zmian. Język to nie narzędzie, język to wirus i jeśli nie będziemy dawali sobie czasem wytchnienia od niego (co oznacza, że on wtedy też będzie na wakacjach), to nas strawi i potem, i tak porzuci. Tylko decydują się na bełkot jesteśmy w stanie być panami siebie.

Hustlers of the world, there is one Mark you cannot beat: the Mark Inside.

To napisał inny pedał. Też go kocham. A z żywych to dziękuje mojemu koledze Pawłowi Ziorko, bo jego buddystyczny bełkot sprawił, że doceniłem bełkot znowu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s