Hyhyhy, czyli o złośliwej satysfakcji

Na blogu pewnego dziennikarza bardzo popularnej gazety polskiej niektórzy są zwolennikami decydowania za kobiety co ma się dziać z ich ciałami. Na przykład na zarzuty o to, że taki przymus badań prowadzi do dyskryminacji kobiet padła odpowiedź

frankie

No właśnie mężczyzn też należy objąć podobnymi badaniami.

co wo skomentował tak

Mi też to się wydaje najbardziej sensownym rozwiązaniem. To smutne, że dopiero w szesnastym komciu ktoś zauważył rozsądne wybrnięcie z genderowej asymetrii.

Na sprzeciw czescjacka, że to przecież przyznawanie komuś innemu, niż samej kobiecie prawa do jej ciała oberwało mu się od korwinistów. Na protest lilith, że ot przecież metody totalitarne, frankie jeszcze dodał

Masz pomysł na jakiś inny skuteczny bat?

Boziu, ale mi dobrze.

Jestem libertarianinem. Mam na tyle do łba daleko, że czasem nie potrafię się z tego wytłumaczyć czasem, ale dziś czuję, że przynajmniej przed sobą nie muszę. Wiem, że to samoodniesienie – libertarianinowi podoba się to, że jest libertarianinem, bo jest libertarianinem i cieszy się, że nielibertarianie nie myślą o po libertariańsku i to go upewnia w postawie libertariańskiej, aleale: oni mogą tak pisać, bo nie są libertarianami, przynajmniej pewnej odmiany. I popierają coś niedopuszczalnego, przynajmniej z perspektywy feministycznej, o ile feminizm w ogóle ma coś wspólnego z emancypacją, a nie tylko np. z egalitaryzmem. To jest świetny przykład, że libertarianizm stanowi ważny element w konstrukcji poglądów które ładnie godzą się z empatycznym podejściem do innych i które nadają jakąś tożsamość lewicy. Pokazuje też, że jest mnóstwo lewicowców nie tyle nie zgadzających się libertarianizmem, co go nie rozumiejących. To nie jest tak, że frankie czy wo z wyżyn swojego intelektu coś ocenili. To jest tak, że oni nie mają pojęcia, co to jest, nie bardzo pojmują, czym jest autonomia jednostki. Czyli generalnie, mają kiepskie pojęcie o tym, na czym polega emancypacja jednostek, a skoro tak – też emancypacja grup, bo pojęcie w jakim sensie ludzie są wolni i kiedy pozwala porządnie zrozumieć, kiedy się wyzwalają. Polecam to do rozważenia ludziom, dla których to nie jest takie nieważne, jak wo czy franiego.

Wciąż nie wierzę, że nawet państwo opiekuńcze musi być totalitarne. Państwo może być opiekuńcze i na tyle zdecentralizowane, a rządzenie na tyle demokratyczne w sensie bezpośrednim, że o totalitaryzmie trudno będzie mówić – to mi się wydawa. Oczywiście, wydawa mi się, że do zdecentralizowanej demokracji bezpośredniej potrzebne są silne gwarancje swobód każdej jednostki, a oczywiście wsparcie dla tak daleko idącej interwencji w autonomię człowieka jest działaniem wbrew tworzeniu takich gwarancji. Ciekawe, czy takiemu wo czy frankiemu nie przeszkadzałoby, gdyby pracodawca z własnej inicjatywy, obarczyłby pracownika ciężarem takich badań? To to samo, bo dalej istniałaby publicznie świadczona medycyna? Poza tym, gdyby nawet jej nie było, to przecież o co chodzi, pracodawca mógłby chcieć sprawdzić, czy przypadkiem dana osoba nadaje się do pracy na stanowisku i czy przypadkiem nie jest chora, więc by się o nią troszczył – ergo zachowywałby się jak państwo? No bo mnie by to nie odpowiadało tak samo. Bo jestem wolnościowcem, liberatarianinem itd. Ja nie godzę się, z zasady na odbieranie komukolwiek wolności, a wobec wyjątków żądam usprawiedliwienia, które jest do pogodzenia z libertarianizmem.

Komentarze 3 to “Hyhyhy, czyli o złośliwej satysfakcji”

  1. noname® Says:

    Dzięki, Jasiu.

  2. Gammon No.82 Says:

    Ale ta kobieta tak sprowadzała wszystko do grzebania w waginie, że nie miałem siły jej bronić.

  3. Gammon, ale to się sprowadza do Grzebania We Waginie. Przynajmniej dlamniejakolibertarianina. Ciało ludzkie to jest taka granica, której przekraczanie, dla mnie, musi być bardzo dobrze uzasadnione – dopóki nie będzie dało się względnie tanio opuszczać i przesiadać się na coś innego, i lepszego. W tym wypadku nie było.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s