Władza

Władza dla mnie jest w większości mitem – przedmiotem, którego znane nam opisy są w większości bezużyteczne dla nas, ale jednocześnie czynią nas użytecznymi dla kogoś. Gdyby ludziom nie odpowiadał system zachowań, który ich dotyka, gdyby przeszkadzały im zależności wiążące ich z innymi ludźmi, to, przynajmniej w Polsce czy na Zachodzie, mogliby wyjść na ulice i zasikać na śmierć policję. Istnieją zresztą całe obszary, w których ludzie, pozornie będący wciąż w granicach systemu władzy wynikającej z uprawnień państwa lub właścicieli, wymykają się tej władzy, a rządzący są bezsilni (niech tylko nikt nie raczy twierdzić, że gloryfikuje te przykłady).

Ja więc myślę, że władza jest przede wszystkim naszym złudzeniem. Zasady, według których żyjemy, zdają się być wymuszane na nas, ale w znacznej mierze nie są. Albo są – wymuszane są na nas przez nas samych. Największym spoiwem różnych ładów i porządków nie są ani pałki, ani pistolety, ale mity, które tkwią w naszych głowach i ewentualne znaki, które je uruchamiają, takie jak mundury, flagi, hymny, słowa.

I najgorszym, co może się po takim odkryciu w człowieku zdarzyć, to niechęć do ludzi, że tak robią. Elitaryzm podbudowany przekonaniem, że zniewalający się ludzie mają to, na co zasługują, to nagrobek jakichkolwiek dobroczynnych zmian. Równie groźne są chyba tylko dobre intencje rządzących połączone z ich pełnym zdeterminowaniem w dążeniu do celu. :).

EDIT: A jeśli władza jest tym, co o niej sądzę, to nawet jeśli jest potrzebna, to towarzysząca jej przemoc, zwłaszcza fizyczna, niekoniecznie. Może więc warto, oprócz dbania o czyste i spokojne ulice w miastach, do których będzie dojeżdżało się przepastnymi autostradami i skrajnie nieskażone połacie przestrzeni pomiędzy nimi, zadbać o to, by tej przemocy było mniej? Przemoc, czy manipulacja, czy oszustwa (pokrewne sposoby działania), odbierają wolność ludziom, możliwość samostanowienia. Jakoś dalej nie wierzę, że są niezbędne do szczęścia tych samych ludzi. Nienienie.

Komentarzy 6 to “Władza”

 1. Gammon No.82 Says:

  Przepraszam za głupawy wpis, ale przypomniał mi się monolog z prastarego komiksu na temat władzy.

  Czasem chciałbym byc dyktatorem…
  …przywódcą, mocnym człowiekiem, TYTANEM!
  Prawo jest MOIM prawem. Lud jest MOIM ludem. Kogo pokonam, ten JEST pokonany!
  Ooo, chłopie…
  …wtedy bym sobie pofiglował z dziewczynami.

 2. Mnie się znowu przypomniał taki film Mela Brooksa, w którym była przedstawiana dość wyrywkowo historia ludzkości i tam do kolesia udającego króla francuskiego przyszła pani, która oczywiście liczyła na fawory za fawory. Padła przed nim, całkiem gotowa, a na to przebierańcem (granym przez Mela) „dobrze jest być królem!”.

 3. Gammon No.82 Says:

  Skoro tutaj się nic nie dzieje od rana to ja sobie zapytam o coś pokrewnego, chociaż z wcześniejszego tekstu.
  „…państwo rozumiane jako monopol przemocy…” jest be.
  Tzn. przemoc jest be, czy jej monopol jest be?

 4. Przemoc jest be, ale wydaje mi się trudniejsza do uniknięcia, niż usilne dążenia do tego, czego nie ma – do osiągnięcia monopolu przemocy. Bo osiąga się go głównie dzięki przemocy, manipulacji i oszustwom, nie jest koniecznie ciekawe jako cel dla mnie i jest nieosiągalne w zasadzie. Czyli mnóstwo ludzi dostaje po dupie, bo kilku zafiksowanych ubzdurało sobie misje państwotwórczą. Tak to widzę.

 5. Gammon No.82 Says:

  To znaczy, że łatwiej ci strawić przemoc niepaństwową, a w każdym razie niemonopolistyczną? W każdym razie pogodzić się z nią?

 6. Tak, przy czym, o ile da się to odróżnić, przemoc stosowaną w obranie przed przemocą jest dla mnie bardziej do zaakceptowania, niż przemoc zaczepna. Nie zawsze – akceptuje np. zabicie czy odebranie zdrowia włamywaczowi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s