Bonobo

Patrzcie ludziska, kuzyni przeganiają nas w rozsądku o kilka długości:

Zwyczaje

Stada bonobo są luźno związane. System hierarchii społecznej istnieje, ale nie jest tak silnie akcentowany jak wśród pozostałych naczelnych. Grupy liczące kilkadziesiąt osobników rozdzielają się podczas dnia na podgrupy poszukujące pokarmu, które potem z kolei łączą się z powrotem na czas snu.

W odróżnieniu od szympansa Pan troglodytes, który znany jest z okazjonalnych polowań na inne małpy, bonobo jedzą głównie pokarm roślinny (szczególnie owoce), urozmaicony jednak owadami i znacznie rzadziej małymi kręgowcami.

Seks odgrywa istotną rolę w społeczności bonobo. Stosunki seksualne są używane do powitań, rozwiązywania konfliktów i pokonfliktowego „godzenia się”, a także jako przywilej udzielany przez samice w zamian za pożywienie (prostytucja?). Bonobo są jedynymi poza człowiekiem przedstawicielami naczelnych, u których zaobserwowano pocałunki językowe, spółkowanie pochwowe w pozycji twarzą w twarz, ocieractwo genitalne pomiędzy dwiema samicami, ocieractwo genitalne pomiędzy dwoma samcami (ang. „penis-fencing”). Wszystkie te zachowania zachodzą zarówno pomiędzy członkami rodziny (blisko spokrewnionymi osobnikami) jak i innymi bonobo w stadzie. Bonobo nie utrzymują stałych związków rodzinnych. Zdaniem niektórych badaczy[2] bogactwo zachowań seksualnych u bonobo jest mechanizmem przyczyniającym się do złagodzenia zachowań agresywnych u samców bonobo. Podobne znaczenie mają inne formy kontaktów interpersonalnych – zabawa, wzajemne iskanie, okazywanie troski i współczucia. Zachowania agresywne są rzadko obserwowane. Samce są na ogół tolerancyjne zarówno wobec samic jak i młodych.

Tylko co to będzie, jak Moherowe Bojówki Tadzia się skapują? Czy bonobo grozi wymarcie?

EDIT: Tak, grozi, ale to nie przez Rydzyka w Trójcy Prawdziwego. Smutne, jak wyginą, to możemy stracić dobry przykład obyczajowy.

Komentarze 4 to “Bonobo”

  1. Ciekawe skad takie roznice zachowan miedzy gatunkami małp.

  2. Tak jak i między ludźmi. Mi by było bardzo trudno wpasować się w styl życia słuchaczy rydzyka

  3. Roznice miedzy rasami sa natury genetycznej,anatomicznej, miedzy narodami ;spekuluje sie ze proba adaptacji jednostki w zbiorowisku narodowym doprowadza do przyjmowania cech specfyficznych dla danego narodu,a przez to do podniesienia swojej akceptacji spolecznej i poprawy statusy w zbiorowisku.Tak ponoc tworzy sie charakter narodowy.
    Pojedyncze jednostki roznia sie typami osobowosci; piszac bardzo ogolnikowo, ze wzgedlu na bogata pamiec filogenetyczna i zlozoną ontogeneze czlowiek jest zmuszony do wewnetrznej klasyfikacji i ładu co na zewnatrz reprezentuje sie w roznych typach osobowosci.
    Zwrocilo moja uwage jedno zdanie „W zakresie zachowań społecznych bonobo wyróżniają się pokojowym usposobieniem, matriarchalną i egalitarną strukturą stada oraz dominującą rolą interakcji seksualnych w kontaktach międzyosobniczych”
    Te szympansy zamieszkuja tylko ogranicozny skrawe teorytoium tego swiata, przypuszczam tez ze dosc bezpieczny wzgledem srodowiska zwierzecego,przyrodniczego ,ale nie ludzkiego. Mysle ze ludzie podobnie by sie zachowywali gdyby nie mieli rownie wysokich potrzeb [co harmonizowaloby ich lepiej z przyrodą] oraz gdyby nie musieli walczyz z ciagle o przetrwanie. W niebezpiecznych warunkach tworzy sie hierarchia,autorytet,wodzostwo ,to pomaga przetrwac.W raju pewien ludzie zyli jak te malpy.

  4. bez zaskoczeń, podług wikipedii największym zagrożeniem dla bonobo są ludzie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s