ludzie zapominają w swoim myśleniu o jego początku.

jeśli o czymś pomyślimy, to najpierw pomyślimy coś o tym, co naszymi myślami nie jest. potem możemy pomyśleć o myślach o tym, co nie jest naszymi myślami. a potem o myślach o myślach. i tak do usranej śmierci.

ogromna część problemów rodzi się, gdy na którymś poziomie myśli o myślach odkrywamy coś zaskakującego czy takiego, co nie jest do przyjęcia. ludzie na przykład twierdzą, że jeżeli nie ma Boga, to zdanie „nie wolno zabijać niewinnych” jest fałszywe, dlatego że zakaz zabijania niewinnych można uzasadnić tylko wtedy, gdy Bóg tak każe. rzecz w tym, że w zdanie „nie wolno zabijać niewinnych” nie odnosi się do tego, czy wolno, czy nie, tylko do zabijania niewinnych. nawet jeśli zakaz nie jest uzasadniony, nie znaczy to wcale, że wolno robić to, czego dotyczy. może być po prostu prawdziwy, czemu nie? może być fundamentalnym prawem etyki np. takim, które samo nie wymaga uzasadnień, a wręcz jest świetnym uzasadnieniem dla innych zdań. w każdym razie, nie jest oczywiste, że zawsze trzeba odrzucać akurat zdania o tym, co naszymi myślami nie jest.

jednak niektórzy ludzie, w wielu dziedzinach, gotowi są odrzucić bez chwili zwątpienia myśli dotyczące tego, co nie jest naszymi myślami, ze względu na myśli o naszych myślach, tak jakby to nasze myśli musiały określać to co nie jest naszymi myślami. i z tym trzeba ostrożnie. warto choćby spytać się siebie, czy to da większą frajdę, czy nie, czy wręcz ją popsuje?

utożsamiam tu myśli ze zdaniami, a zdania z czymś takim, co albo jest takie P( ), albo jest skonstruowane z takich cosiów za pomocą spójników logicznych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s