a egzamin wkrótce…

3 marca mam egzamin z antropologii filozoficznej. sam przedmiot jest obmierzły dla mnie, takie tworzenie pewnych poglądów dla ich tworzenia tudzież upewnienia się, za pomocą wątpliwych metod, że nie jesteśmy zwierzętami. nie ma dla mnie większego znaczenia, czy jesteśmy czy nie. ważne jest to, że teraz czytam omówienie personalizmu. personaliści to bardzo często katolicy. katolicy to bardzo często ludzie rozmiłowani w Bogu i przez to jego ukochanym dziecięciu – człowieku. przez to przypisują bliżej nieokreślonemu człowiekowi mnóstwo landrynkowych cech – wszystko u człowieka opiera się na miłości, abo wierności, abo innej mdłości. no i jak ludzie nie równają do tego obrazu, to powinni… np. mają się nie traktować jak przedmioty. przedmioty, jeśli dobrze rozumiem, mają wg. personalistów przede wszystkim to do siebie, że mogą służyć komuś do czegoś. i dlatego nie można uprzedmiotowiać drugiego człowieka. człowiek jest dla siebie, przecież jest bardziej zajebisty i niepowtarzalny niż mix w plusie. czyli jak idę na pocztę i chcę kupić znaczek, to powinno to brzmieć mniej więcej tak:

– doceniając w pani to, że jest pani obdarzoną duchem istotą, posiadającą własną autonomię i niezbywalną godność, proszę o znaczek na list.

– 1,50 zł.

czujecie to? klimat uszanowania i dbałości o bliźniego?

ciekawy musi być też seks personalistów:

– wiem doskonale, że razem ze swym ciałem jesteś podmiotem, zwłaszcza czuję to w twoim języku… aaaa… aaaaa… OOOOOOO!!!

ps. a w następnym odcinku (jak będzie, oczywiście :) ) opowiem wam o niejakiej Andrei Dworkinównej, która razem z panią MacKinnon, w imię godności i wolności (i związanym z tym sprzeciwie wobec.. nie zgadniecie! UPRZEDMIOTOWIANIU. ale tyle dobrze, że w tym wypadku tylko kobiet) chciały kiedyś pozbawić męskie szowinistyczne świnie świerszczyków w jakimś mieście w Stanach. to nie wszystko – jeśli dobrze zrozumiałem, pani Dworkinówna twierdziła, że trzeba to zrobić, bo pornografia to nazizm.

Jedna odpowiedź to “a egzamin wkrótce…”

  1. ja też mam ten egzamin i pomyslałem dokładnie o tym samym tylko że w przypadku kupowania chleba :*

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s